Επίσκεψη στο εργαστήριο Ρομποτικής CityLab

Σις 15 Φεβρουαρίου 2016 η ομάδα του προγράμματος «Τεχνητή και ανθρώπινη νοημοσύνη» επισκέφτηκε το εργαστήριο ρομποτικής CityLab, όπου ξεναγήθηκαν στην εκπαιδευτική ρομποτική και κατασκεύασαν ρομπότ.

12782121_979311355480850_965796071_n+

H ρομποτική γίνεται παιχνίδι

robotics

Το CityLab είναι ένας χώρος ανάπτυξης της δημιουργικής ευφυίας των παιδιών.

Στόχος είναι η πρόκληση του ενδιαφέροντος των παιδιών στα πεδία του STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Στο CityLab χρησιμοποιείς τη Ρομποτική διασκεδάζοντας, σαν παιχνίδι, με την τεχνολογία. Μπαίνεις σε έναν κόσμο που σε ωθεί να φανταστείς και σε εμπνέει να δημιουργήσεις. Σχεδιάζεις και φτιάχνεις τα ρομπότ σου (… και δεν χρειάζεσαι προηγούμενη εμπειρία).