Επίσκεψη στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών

Στην 3η σχολική μας εκδρομή επισκεφτήκαμε το Εθνικό Ωδείο Αθηνών, όπου παρακολουθήσαμε μια μοναδική μουσική παράσταση. Απρόβλεπτο ήταν το ξεκίνημα καθώς ο κάθε μουσικός στεκόταν σε μια γωνία του διαδρόμου από την είσοδο του ωδείου ως την αίθουσα που τελικά καθόμασταν. Έτσι, οι μελωδίες από ένα κοντραμπάσο, μια τρομπέτα κι ένα βιολί μας συνόδευσαν μέχρι τις θέσεις μας. Ήταν μια εξαιρετικά ευχάριστη κι ανάλαφρη παράσταση, που μας προσέφερε μια ιδανική πρώτη επαφή με όλες τις κατηγορίες των οργάνων, αλλά και με τα διάφορα είδη μουσικής: κλασική, παραδοσιακή, τζαζ, ροκ. Γεμάτη αμεσότητα, γέλιο και ζωντάνια, η ώρα πέρασε χωρίς να το καταλάβουμε, και φύγαμε μ’ αυτή τη μαγική αίσθηση ότι η μουσική τελικά ενώνει όλους τους ανθρώπους !!!

Μελέτη Γεωργία, Γ2

Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού. Επίσκεψη στο Αθλητικό Κέντρο “San Siro”. 5 Οκτωβρίου 2015Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού. Επίσκεψη στο Αθλητικό Κέντρο “San Siro”. 5 Οκτωβρίου 2015

Το σχολείο μας συμμετείχε και αυτή τη χρονιά, στην Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού, με θέμα το Ολυμπιακό ιδεώδες. Επισκεφτήκαμε το αθλητικό κέντρο San Siro, όπου με τη βοήθεια και την

Σχολικός  Επαγγελματικός  ΠροσανατολισμόςΣχολικός  Επαγγελματικός  Προσανατολισμός