Εορτασμός 25ης Μαρτίου για το 2018

Το 1ο Γυμνάσιο Γλυφάδας τίμησε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 με μια διαφορετική γιορτή που πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο Γλυφάδας.

DSC_0325

Μια ξεχωριστή παράσταση θεάτρου σκιών που ετοίμασαν οι ταλαντούχοι μαθητές μας Φουντουλάκης Μιχαήλ και Μάνης Αντώνης με τη βοήθεια του θεάτρου σκιών “Αθανασίου” και ειδικά του δασκάλου Γιαννούλη Μάριου.

Την εκδήλωση πλαισίωσαν μια σύντομη ιστορική αναδρομή και ένα χορευτικό δρώμενο από τις μαθήτριες: Σιέννα Φράγκου, Μαρία Μπουράνη, Ιωάννα Πολυχρόνη & Φλέγκα Παυλίνα.

DSC_0096

DSC_0348DSC_0350DSC_0359

ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ (23/04/2015 – 26/04/2015)ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ (23/04/2015 – 26/04/2015)

There and back again: Η ιστορία μιας εκδρομής Ειπώθηκε ότι η περσινή εκδρομή στην Ιταλία, ήταν κατά πολύ ανώτερη της φετινής εγχώριας. Σε αυτό, διαφωνώ οριζόντια και προπαντώς διαγώνια. Και

Οδική ασφάλεια για τους μαθητές της  Β και Γ ΓυμνασίουΟδική ασφάλεια για τους μαθητές της  Β και Γ Γυμνασίου

Οι μαθητές της Β και Γ Γυμνασίου παρακολούθησαν το  εκπαιδευτικό πρόγραμμα « Μάτια ανοιχτά στο δρόμο : Τhe E-Learning Edition» , που πραγματοποιήθηκε από τους  εκπαιδευτικούς Μέξα Α. και Χάλαρη Ε.

Πανελλήνια ημέρα αθλητισμούΠανελλήνια ημέρα αθλητισμού

Στις 11-10-2023, στο πλαίσιο της Πανελλήνιας ημέρας αθλητισμού, οι μαθητές μας επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του αθλητικού κέντρου San Siro στο Κορωπί. Σε ένα καταπράσινο περιβάλλον επιδόθηκαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες