Συμμετοχή στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο “Φλωρεντία 2023”

Το σχολείο συμμετείχε στο 2ο Διεθνές Μαθητικό συνέδριο στη Φλωρεντία.

Η συμμετοχή του σχολείου πραγματοποιήθηκε μέσα από τρεις ομάδες εργασίας που λειτούργησαν αυτόνομα εστιάζοντας σε διαφορετικό θεματικό περιεχόμενο και παρουσίασαν στις 18/03/2023 τα προϊόντα- τεχνήματα στο αμφιθέατρο Auditorium al Duomo στη Φλωρεντία.

H πρώτη ομάδα με εικαστικό προσανατολισμό παρουσίασε ένα powerpoint και κατασκευές ζωντανών πορτρέτων, με τον τίτλο “Zωντανή τέχνη”.

H δεύτερη ομάδα καλύπτοντας τον περιβαλλοντικό άξονα του συνεδρίου με τίτλο ” O πλανήτης Γη εκπέμπει SOS. Θα τον βοηθήσουμε αυτή τη φορά ” παρουσίασε ένα ψηφιακό κωμικογράφημα και ένα ενημερωτικό βίντεο με αναφορές στις αρνητικές επιδράσεις της τεχνολογίας στην ανθρώπινη ζωή και στις προτάσεις της ομάδας απέναντι στην οικολογική ρύπανση.

Η τρίτη ομάδα συμμετείχε με βιντεοσκοπημένη θεατρική παράσταση, εμπνευσμένη από τον πίνακα του Μποτιτσέλι ” Η Γέννηση της Αφροδίτης ” με τίτλο ” Μία αναπάντεχη συνάντηση στο …….Uffizi”.

Tα παραχθέντα τεχνήματα συμπεριλαμβάνονται στα πρακτικά EΛΕΜΑΣΥΝ ,που είναι ο φορέας της διοργάνωσης του Συνεδρίου.