Δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών του σχολείου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

amea_5

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών, με τίτλο: «Έλα στη θέση μου».

Συντονίστρια των δράσεων ήταν η εκπαιδευτικός Σταματίνα Καλύβεζα, η οποία τις σχεδίασε και τις εφάρμοσε σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό Νατάσα Μαρκοπούλου και τους εκπαιδευτικούς, που με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα είχαν μάθημα στα συγκεκριμένα τμήματα. Η κάθε δράση διήρκεσε μία διδακτική ώρα και περιελάμβανε προβολή videos, βιωματικές ασκήσεις που ενισχύουν την ενσυναίσθηση των μαθητών στα άτομα με αναπηρία, συζήτηση και παιχνίδια. Οι δράσεις υλοποιήθηκαν στα τμήματα: Β3, Α3, Γ3 και Β2.

Συμμετοχή του σχολείου στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο – Φλωρεντία 2023Συμμετοχή του σχολείου στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο – Φλωρεντία 2023

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 2 ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο, που διεξήχθη στηΦλωρεντία της Ιταλίας από 16 έως 20 Μαρτίου 2023. Το Συνέδριο διοργανώθηκεαπό την ΕΛ.Ε.ΜΑ.ΣΥΝ. «Ελληνικά Ευρωπαϊκά Μαθητικά Συνέδρια»,

Εκπαιδευτικές επισκέψεις 3 Μαρτίου 2016Εκπαιδευτικές επισκέψεις 3 Μαρτίου 2016

Στις 3 Μαρτίου 2016 η Α΄τάξη παρακολούθησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ομάδας “Δρω”, με θέμα: “Μια μέρα στην Αρχαία Ελλάδα”. Μια ημέρα στην Αρχαία Ελλάδα Οι μαθητές ως πολίτες της Αθήνας του