Δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών του σχολείου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

amea_5

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών, με τίτλο: «Έλα στη θέση μου».

Συντονίστρια των δράσεων ήταν η εκπαιδευτικός Σταματίνα Καλύβεζα, η οποία τις σχεδίασε και τις εφάρμοσε σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό Νατάσα Μαρκοπούλου και τους εκπαιδευτικούς, που με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα είχαν μάθημα στα συγκεκριμένα τμήματα. Η κάθε δράση διήρκεσε μία διδακτική ώρα και περιελάμβανε προβολή videos, βιωματικές ασκήσεις που ενισχύουν την ενσυναίσθηση των μαθητών στα άτομα με αναπηρία, συζήτηση και παιχνίδια. Οι δράσεις υλοποιήθηκαν στα τμήματα: Β3, Α3, Γ3 και Β2.

Επίσκεψη στο εργαστήριο Ρομποτικής CityLabΕπίσκεψη στο εργαστήριο Ρομποτικής CityLab

Σις 15 Φεβρουαρίου 2016 η ομάδα του προγράμματος «Τεχνητή και ανθρώπινη νοημοσύνη» επισκέφτηκε το εργαστήριο ρομποτικής CityLab, όπου ξεναγήθηκαν στην εκπαιδευτική ρομποτική και κατασκεύασαν ρομπότ.   H ρομποτική γίνεται παιχνίδι Το

Το πείραμα του Ερατοσθένη (2018)Το πείραμα του Ερατοσθένη (2018)

Στο παρακάτω κείμενο θα σας περιγράψουμε τον τρόπο με τον οποίο εκτελέσαμε το πείραμα του Ερατοσθένη και τις εντυπώσεις μας. Αρχικά, το πείραμα του Ερατοσθένη μας κίνησε αρκετά το ενδιαφέρον