Αφιέρωμα στον Ν. Καζαντζάκη

img_5315

Το σχολείο μας στις 8 Νοεμβρίου 2017  παρουσίασε το πολυτροπικό δρώμενο “Ένας ελεύθερος δεσμώτης”, διασκευή στο έργο “Ασκητική” του Ν. Καζαντζάκη στο πλαίσιο της αφιερωματικής εκδήλωσης του ομίλου για την UNESCO Πειραιώς και νήσων, προς τιμή του Έλληνα Λογοτέχνη.

Θερμοί οπαδοί της αντίληψης ότι το σχολείο οφείλει να μορφώσει ψυχοπνευματικά το παιδί, να παρέχει όντως παιδεία μέσα από ένα κλίμα ελεύθερης σκέψης και έκφρασης, συνεργασίας και συνυπευθυνότητας, συμμετοχικής ενεργητικής διαδικασίας μάθησης, εμείς οι καθηγήτριες με ταπεινότητα και δέος απέναντι στη μορφή του Ν. Καζαντζάκη σκεφτήκαμε να δηλώσουμε συμμετοχή στην εκδήλωση του ομίλου UNESCO Πειραιώς και Νήσων προς τιμή του νεοέλληνα λογοτέχνη, μιας μορφής συμβόλου του ελεύθερου πνεύματος, που καταξιώνει και νικά το φόβο και το θάνατο, μέσα από την αγωνία και τον αγώνα της υπερβατικής πορείας για τη σύλληψη και κατ’ακτηση του υπέρτατου αγαθού. Ο Ν. Καζαντζάκης είναι ο δεσμώτης που σπάει τα δεσμά του, απελευθερώνεται, γνωρίζει το φως και στη συνέχεια ξανά εκούσια καταβυθίζεται στα σκοτεινά άδυτα του σπηλαίου για να μυήσει τους αφώτιστους, αιχμάλωτους ενστίκτων και παθών, συμμετέχοντας στον αέναο αγώνα των ανθρώπων να συντεριάξει τη γήϊνη φύση του με τη θεϊκή ουσία. Πρόσκληση-ανάταση-πτώση και θρίαμβος μαζί. Άνθρωπος και θεός ένα στοιχείο αδιάσπαστο και αδιαίρετο.

κ. Μαντζαβίνου Αγγελική

κ. Αλεξανδροπούλου Ιωάννα