Επίσκεψη στην Ιερά Μονή Βηθλεέμ

Την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2016, οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα  “Τεχνητή και Ανθρώπινη Νοημοσύνη”  επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή Βηθλεέμ, όπου παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία. Στη συνέχεια, οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στο Αρχονταρίκι, όπου είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με  Μοναχή για θέματα που αφορούν στην πνευματική ζωή του ανθρώπου.

Η Μοναχή περιέγραψε τον τρόπο ζωής στη Μονή, εξήγησε το πρόγραμμα που ακολουθούν κάθε μέρα αλλά και απάντησε σε πολλές ερωτήσεις. Αναπτύχθηκε το θέμα της σημασίας της προσευχής και άλλα παρόμοια θέματα.

Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού. Επίσκεψη στο Αθλητικό Κέντρο “San Siro”. 5 Οκτωβρίου 2015Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού. Επίσκεψη στο Αθλητικό Κέντρο “San Siro”. 5 Οκτωβρίου 2015

Το σχολείο μας συμμετείχε και αυτή τη χρονιά, στην Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού, με θέμα το Ολυμπιακό ιδεώδες. Επισκεφτήκαμε το αθλητικό κέντρο San Siro, όπου με τη βοήθεια και την