Επίσκεψη στην Ιερά Μονή Βηθλεέμ

Την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2016, οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα  “Τεχνητή και Ανθρώπινη Νοημοσύνη”  επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή Βηθλεέμ, όπου παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία. Στη συνέχεια, οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στο Αρχονταρίκι, όπου είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με  Μοναχή για θέματα που αφορούν στην πνευματική ζωή του ανθρώπου.

Η Μοναχή περιέγραψε τον τρόπο ζωής στη Μονή, εξήγησε το πρόγραμμα που ακολουθούν κάθε μέρα αλλά και απάντησε σε πολλές ερωτήσεις. Αναπτύχθηκε το θέμα της σημασίας της προσευχής και άλλα παρόμοια θέματα.

Συμβουλευτική & Επαγγελματικός ΠροσανατολισμόςΣυμβουλευτική & Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Την Τετάρτη 26-11-14, οι μαθητές μας της Γ’ τάξης, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ενημερωτικό σεμινάριο του ΕΟΠΕΠ για την Νέα Διαδικτυακή Πύλη Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού εφήβων «www.eoppep.gr/teens».

Συμμετοχή στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο “Φλωρεντία 2023”Συμμετοχή στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο “Φλωρεντία 2023”

Το σχολείο συμμετείχε στο 2ο Διεθνές Μαθητικό συνέδριο στη Φλωρεντία. Η συμμετοχή του σχολείου πραγματοποιήθηκε μέσα από τρεις ομάδες εργασίας που λειτούργησαν αυτόνομα εστιάζοντας σε διαφορετικό θεματικό περιεχόμενο και παρουσίασαν