Η Γλυφάδα του χθές και του σήμερα, Γλυφάδα η πόλη της καρδιάς μας

Στα πλαίσια του πολιτιστικού-περιβαλλοντικού προγράμματος η ομάδα μας επισκέφτηκε το δημαρχείο και ιδιαιτέρως το γραφείο του δημάρχου. Η υποδοχή των μαθητών ήταν θερμή από τον ίδιο τον δήμαρχο, αλλά και από το προσωπικό του Δήμου, όπως τη γραμματεία του δημάρχου και την κ. Μητροπούλου, μητέρα μαθήτριας του σχολείου μας. Ενώ παραυρέθηκε στη συζήτηση ο αντιδήμαρχος και η αντιδήμαρχος παιδείας κ. Καυκά Άννα. Οι μαθητές υπέβαλλαν ερωτήσεις στο δήμαρχο και ο ίδιος απάντησε με προθυμία, έδωσε συμβουλές στα παιδία και αναφέρθηκε στα δικά του μαθητικά χρόνια. Οι εντυπώσεις των μαθητών ήταν θετικές και η επίσκεψη έκλεισε με αναμνηστική φωτογραφία του δημάρχου με τα παιδιά.

“Το κρασί στη διατροφή μας” στο ξενοδοχείο Four Seasons“Το κρασί στη διατροφή μας” στο ξενοδοχείο Four Seasons

Μια ξεχωριστή εμπειρία προσέφερε στους μαθητές του 1ου Γυμνασίου Γλυφάδας και του προγράμματος « το κρασί στην διατροφή μας» , η διεύθυνση του ξενοδοχείου Four Seasons της πόλης μας. Τα

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Horizon2020 CONNECT “ΔΙΕΡΕΥΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΙΚΡΟΠΛΑΣΤΙΚΑ”Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Horizon2020 CONNECT “ΔΙΕΡΕΥΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΙΚΡΟΠΛΑΣΤΙΚΑ”

ΔΙΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΜΙΚΡΟΠΛΑΣΤΙΚΑ Μια πολυτροπική εργασία μαθητών των τμημάτων Β1, Β2 και Γ3 του σχολικού έτους 2022-2023, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Horizon2020 Connect. Η εργασία περιλαμβάνει ένα ψηφιακό κωμικογράφημα,