Συμβουλευτική & Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Την Τετάρτη 26-11-14, οι μαθητές μας της Γ’ τάξης, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ενημερωτικό σεμινάριο του ΕΟΠΕΠ για την Νέα Διαδικτυακή Πύλη Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού εφήβων «www.eoppep.gr/teens». Πρόκειται για ένα διαδραστικό πόρταλ σχεδιασμένο για εφήβους, με δωρεάν εφαρμογές. Μέσα από ηλεκτρονικά τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, το διαδραστικό παιχνίδι σταδιοδρομίας «Real Game» και τα υποδείγματα βιογραφικών, οι επισκέπτες της Πύλης θα μπορούν να γνωρίσουν και να αναδείξουν τις ικανότητες τους, να ενημερωθούν για διάφορα επαγγέλματα και να βρουν πληροφορίες για την εκπαίδευση στην Ελλάδα και την Ευρώπη.  Στο σεμινάριο, δόθηκε στους μαθητές αντίστοιχο υλικό, και πληροφορίες για τα κέντρα επαγγελματικού και συμβουλευτικής (ΚΕΣΥΠ) του Υπουργείου Παιδείας κ’ Θρησκευμάτων, Πολιτισμού κ’ Αθλητισμού. Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε την επιτροπή παιδείας του δήμου και ειδικά την αντιδήμαρχο κα. Καρκά Άννα για την πρόσκληση των οργανωτών και την φιλοξενία.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Εργαστήρι του πηλού”Εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Εργαστήρι του πηλού”

Στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων δεξιοτήτων και με αφορμή το θέμα της Γ΄ γυμνασίου “Τοπική Πολιτιστική κληρονομιά”, επισκεφτήκαμε το “Εργαστήρι του πηλού”. Παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα “Ταξίδι στον Κυκλαδικό πολιτισμό

Θεματική εβδομάδα 2018Θεματική εβδομάδα 2018

Στα πλαίσια της Θεματικής εβδομάδας οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν ενημέρωση για το σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό, που δοργανώθηκε από το Κέντρο Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού ΚΜΟΠ, το πλαίσιο