Συμβουλευτική & Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Την Τετάρτη 26-11-14, οι μαθητές μας της Γ’ τάξης, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ενημερωτικό σεμινάριο του ΕΟΠΕΠ για την Νέα Διαδικτυακή Πύλη Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού εφήβων «www.eoppep.gr/teens». Πρόκειται για ένα διαδραστικό πόρταλ σχεδιασμένο για εφήβους, με δωρεάν εφαρμογές. Μέσα από ηλεκτρονικά τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, το διαδραστικό παιχνίδι σταδιοδρομίας «Real Game» και τα υποδείγματα βιογραφικών, οι επισκέπτες της Πύλης θα μπορούν να γνωρίσουν και να αναδείξουν τις ικανότητες τους, να ενημερωθούν για διάφορα επαγγέλματα και να βρουν πληροφορίες για την εκπαίδευση στην Ελλάδα και την Ευρώπη.  Στο σεμινάριο, δόθηκε στους μαθητές αντίστοιχο υλικό, και πληροφορίες για τα κέντρα επαγγελματικού και συμβουλευτικής (ΚΕΣΥΠ) του Υπουργείου Παιδείας κ’ Θρησκευμάτων, Πολιτισμού κ’ Αθλητισμού. Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε την επιτροπή παιδείας του δήμου και ειδικά την αντιδήμαρχο κα. Καρκά Άννα για την πρόσκληση των οργανωτών και την φιλοξενία.

Συμμετοχή του σχολείου στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο – Φλωρεντία 2023Συμμετοχή του σχολείου στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο – Φλωρεντία 2023

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 2 ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο, που διεξήχθη στηΦλωρεντία της Ιταλίας από 16 έως 20 Μαρτίου 2023. Το Συνέδριο διοργανώθηκεαπό την ΕΛ.Ε.ΜΑ.ΣΥΝ. «Ελληνικά Ευρωπαϊκά Μαθητικά Συνέδρια»,

Δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών του σχολείου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με ΑναπηρίαΔράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών του σχολείου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών, με τίτλο: «Έλα στη θέση μου». Συντονίστρια των δράσεων ήταν η εκπαιδευτικός Σταματίνα