Επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Γλυφάδας στο Ευρωκοινοβούλιο στο Στρασβούργο.

Τον μήνα Μάρτιο (08/03/2024) πραγματοποιήθηκε επίσκεψη μαθητών των τάξεων β΄ και γ΄ του 1ου Γυμνασίου Γλυφάδας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο. Οι μαθητές/τριες και οι συνοδοί καθηγήτριες ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Ευρωκοινοβουλίου και ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του ευρωπαϊκού αυτού θεσμού. Η πρωτότυπη αφίσα που δημιουργήθηκε από τους μαθητές αποτέλεσε δώρο φιλοξενίας, το οποίο προσφέρθηκε στο Κοινοβούλιο. Στη διάρκεια της τετραήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής οι συμμετέχοντες μαθητές και οι συνοδοί τους ξεναγήθηκαν στην πόλη του Στρασβούργου και σε χωριά της Αλσατίας της Γαλλίας. Επιπλέον, περιηγήθηκαν στις πόλεις Φρανκφούρτη, Χαΐδελβέργη και στο Μπάντεν-Μπάντεν της Γερμανίας. Η εκδρομή αυτή αποτέλεσε μια εξαίρετη εκπαιδευτική εμπειρία!